1000 lat Wrocławia w Muzeum Historycznym

Pałac Królewski, Muzeum Historyczne

W ramach ekspozycji zgromadzono ponad 3000 obiektów ilustrujących dzieje Wrocławia od wczesnego średniowiecza po czasy współczesne. To rzetelnie i z rozmachem opowiedziana złożona i trudna historia Wrocławia od założenia w mieście biskupstwa w 1000 roku po milenium roku 2000. Wystawy na przykładzie unikatowych eksponatów w ciekawy i przystępny sposób prezentuje najważniejsze wydarzenia z dziejów miasta.

Wystawa “1000 lat Wrocławia”, po modernizacji w 2016 r.

Do najciekawszych pokazywanych tu obiektów należą: najstarsza odznaka policyjna w Polsce z 1540 roku, słynny “Skarb z Bremy”, , archiwalne fotografie, gilotyna więzienna, która działała w mieście w 1945 roku,  i wiele innych wyjątkowych przedmiotów. Atrakcyjność i jakość ekspozycji podnosi jej interaktywność: środki audiowizualne, oprawa muzyczna oraz odpowiednia aranżacja wnętrz. Zaprezentowana tu synteza dziejów środkowoeuropejskiej metropolii to dobry wstęp do poznania historii całego Dolnego Śląska oraz do zwiedzania samego Wrocławia.

Wystawa “1000 lat Wrocławia”, po modernizacji w 2016 r.

Wystawa obejmuje 21 sal ekspozycyjnych. W kasie Pałacu Królewskiego dostępne są audioguidy oprowadzające po wystawie w języku polskim, niemieckim lub angielskim.

Do wystawy wydany został katalog  1000 lat Wrocławia. Przewodnik po wystawie