Złote czasy lamp naftowych w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej

Stary Ratusz
Rynek

środa, czwartek — 11:00-16:00 / piątek, sobota - 11:00-17:00

Wystawa prezentuje ok. 150 lamp naftowych z przełomu XIX i XX wieku. Jest to jedna z największych kolekcji tego rodzaju w Polsce.

Pierwsza lampa naftowa powstała w 1853 roku we Lwowie, wynaleziona przez Ignacego Łukasiewicza przy współpracy Adama Bratkowskiego. 31 lipca tego roku było możliwe przeprowadzenie w jej świetle operacji chirurgicznej w nocy w szpitalu lwowskim, gdyż już wówczas świeciła jasnością porównywalną do ponad 15 świec.

Odtąd modernizowana i ulepszana zaczęła się pojawiać w coraz większych ilościach i różnorodności egzemplarzy w domach w całej Europie. Najefektowniejsze z lamp, także te eksponowane na wystawie powstawały od drugiej połowy XIX wieku. Prezentują one cenne zabytki europejskiego rzemiosła artystycznego. Wśród nich znajdują się lampy stołowe, kolumnowe, kominkowe, przyścienne i wiszące. Złocone, zdobione emalią z malowanymi, wielobarwnymi kunsztownie rytowanymi czy szlifowanymi kloszami.

Wśród prezentowanych na ekspozycji dzieł znajdują się przykłady znanych ówcześnie producentów europejskich m.in. lipskiej i berlińskiej firmy Wild & Wessel, Hugo Schneidera z Lipska czy Rudolfa Ditmara z Wiednia. Kolekcja odzwierciedla okres świetności lamp naftowych, którym był przełom XIX i XX wieku. Na wystawie prezentowanych jest ok. 150 lamp naftowych i jest to jedna z największych tego rodzaju kolekcji w Polsce.

Godziny otwarcia wystawy:
środa, czwartek — 11:00-16:00