Komnaty królewskie w Muzeum Historycznym

Pałac Królewski, Muzeum Historyczne

Wyjątkowa część rozbudowanej wystawy stałej “100o lat Wrocławia” prezentowanej w Pałacu Królewskim.

Na kompleks królewskich apartamentów rezydencjonalnych składa się sześć pieczołowicie odrestaurowanych pokoi: rokokowy pokój Fryderyka II oraz barokowe pokoje Fryderyka Wilhelma II. W żółtym pokoju mieszkalnym Fryderyka Wilhelma III rozstrzygała się w 1813 roku historia Niemiec. W trakcie wojny przeciw Napoleonowi, król ze względów bezpieczeństwa mieszkał w Pałacu. W tym pokoju napisał słynną odezwę „Do mojego ludu”. Także tu ustanowił wojenne odznaczenie – Żelazny Krzyż. Temu władcy przypisany jest również audiencyjny salon niebieski.

Obok komnat znajduje się oryginalny barokowy Pokój Beyersdorfów z około 1730 roku wyłożony niebieskimi płytkami w typie Delft.