Śląsk: kraina porcelany – pożegnanie z wystawą [oprowadzanie kuratorskie]

Rynek

niedziela — 12:00
czas trwania — ok. 1,5 h

Pozostały już tylko dwa tygodnie do zakończenia wystawy: “Śląsk: kraina porcelany”! Na sam koniec wystawy szykujemy dla Was ostatnie już oprowadzanie po wystawie w Starym Ratuszu. Kto jeszcze nie był na tej niezwykłej wystawie? To już ostatnie chwile, więc wszystkich koneserów “białego złota” serdecznie zapraszamy na spotkanie z kuratorką wystawy- Magdaleną Szmidą-Półbratek.

“Śląsk: kraina porcelany” to wystawa kolekcji zgromadzonej przez Muzeum Śląskie w Görlitz, które posiada prawdopodobnie największą na świecie kolekcję porcelany z Dolnego i Górnego Śląska. Miłośnicy porcelany i wieloletni kolekcjonerzy przekazali muzeum w Görlitz 200 kartonów z około 15 tysiącami sztuk porcelany. Są to m.in.: filiżanki, miski, talerze, półmiski, dzbanki, wazy. Na wystawie zaprezentujemy najpiękniejsze i najbardziej niezwykłe egzemplarze z tej “krainy porcelany”.

Pokażemy wyroby z największych fabryk porcelany na Dolnym Śląsku, które były jednocześnie największymi fabrykami porcelany w Niemczech. Produkowały one kilkadziesiąt milionów naczyń rocznie, a swoimi wyrobami podbijały cały świat.

Do największych śląskich fabryk zalicza się między innymi Krister, Tielsch, Ohme, Schlegelmilch i Königszelt. Po II wojnie światowej produkcja była kontynuowana i do dziś trzy firmy nawiązują do tradycji niemieckich fabryk porcelany.

Oprowadzanie kuratorskie:
25 maja (niedziela), godz. 12:00
Nie obowiązują zapisy- wystarczy przyjść.

Stary Ratusz, Sala Książęca
Rynek
Zbiórka przy kasie.

Koszt oprowadzania w cenie biletu wstępu: 20 PLN normalny, 15 PLN ulgowy.
Nie obowiązują zapisy.