KODEKS POSTĘPOWANIA/ CODE OF CONDUCT

10.05.2024 — 09.06.2024

Stary Ratusz, Galeria Patio
Rynek
Wrocław

środa-sobota — 11:00-17:00
niedziela — 10:00-18:00

Serdecznie zapraszamy na wystawę fotografii – CODE OF CONDUCT/ KODEKS POSTĘPOWANIA autorstwa Thomasa Wunscha. Główny nurt twórczości fotograficznej artysty ma charakter abstrakcyjnego ekspresjonizmu i od 24 lat wydawany jest przez renomowaną niemiecką wytwórnię płytową ECM (także jako okładki płyt). W jego fotografiach w centrum uwagi znajduje się odbiorca, gdyż brak jakiejkolwiek wskazówki, co zostało sfotografowane, pozostawia duże pole do interpretacji. I tak jak różni są ludzie, tak różne są ich interpretacje. Każdy widz widzi na jego fotografiach coś innego. To część ich atrakcyjności, ale też ważny element jego koncepcji fotograficznej. Swoimi fotografiami Thomas Wunsch chce stworzyć przeżycie wizualne, które aktywnie angażuje zmysły, emocje i intelekt widza.

Thomas Wunsch rozpoczął pracę w dziedzinie fotografii w wieku 17 lat, kiedy przeprowadził się do USA i został członkiem Ligi Młodych Fotografów Kodak.

Kiedy otworzył studio fotograficzne w Hamburgu, poświęcił się fotografii mody, martwej natury i portretu. Fotografował Barbrę Streisand, Sir George’a Soltiego, Franka Zappę, Yoko Ono, Ethana Hawke, Meg Ryan, Christo, Juergena Tellera, Dalajlamę, Jeffa Koonsa, Debrę Winger, Adriena Brody’ego, Hilary Swank, Antona Corbijna, Steve’a Reicha, Gabriela Byrne, Marina Abramović, John Waters, Willem Dafoe, Martin Parr, Wim Wenders, Annie Leibovitz, Nastassja Kinski, Michel Comte, Sting, Ai Weiwei, Joseph Gordon-Levitt, Harvey Keitel, Fanny Ardant, Daniel Barenboim i wiele innych międzynarodowych gwiazd. Miał także swoje dwie pierwsze wystawy indywidualne w Hamburgu w Galerie Palme.

W 2000 roku zaczął robić fotografie abstrakcyjne. Fotografie te były wystawiane w Muzeum Sztuki Huantie Times w Pekinie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Seulu, Overbeck Museum w Bremie, Staedtisches Museum Schloss Bruchsal, Okgwa Museum w Gokseong, Muzeum Sztuki Huaxia w Zhengzhou, Museum im Wehener Schloss, Museum Haus der Fotografie Burghausen, Museum Boppard, Museum Villa Irmgard, Haus der Kunst w Monachium, Goethe-Institut we Frankfurcie, Goethe-Institut we Freiburgu, Goethe-Institut w Phnom Penh i liczne galerie na całym świecie. Thomas Wunsch brał udział w wystawach zbiorowych, prezentując także prace Ai Weiwei, Josepha Beuysa, Gilberta & George’a, Jonathana Meese, Roberta Indiany, Joana Miro, Thomasa Ruffa, Walkera Evansa, Nan Hoover, A.R. Pencka, Stephena Shore’a, Antoniego Tapiesa, Sherrie Levine, Lawrence’a Weinera i Nam June Paika. Jego fotografie publikowane są przez wybitną niemiecką wytwórnię ECM także jako okładki płyt LP i CD.

Thomas Wunsch jest kuratorem wystaw fotograficznych w Niemczech z dużym doświadczeniem w roli wykładowcy. Wykładał „Fotografię kreatywną” na Uniwersytecie Anglo-Amerykańskim w Pradze i Akademie fuer zeitgenoessiche Kunst w Konstancji, prowadził także wykłady o fotografii w Niemczech, USA, Chinach, Kambodży i Korei Południowej oraz jest członkiem jury „Moscow International Photo Awards” i „London International Creative Competition”.

Opublikowano ponad 50 książek z jego zdjęciami, w tym najnowsze „Wrogowie rozumu”, „Bezczelność piękna” i „Zapłata za grzech”. Thomas Wunsch jest członkiem Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku, członkiem-założycielem 360 Minutes of Art, członkiem Fine Art America, członkiem Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego, członkiem Światowej Organizacji Fotografii, członek The Raw Society, członek American Photography Association, członek Aperture Foundation, członek Fundacji Martina Parra i członek Międzynarodowego Centrum Fotografii w Nowym Jorku.

Thomas Wunsch jest reprezentowany przez Waterfall Mansion Gallery w Nowym Jorku i Saatchi Art w Los Angeles.

Wystawę zorganizowano dzięki dotacji Biura Kultury Wiesbaden.