Obecność i nieobecność. Książka artystyczna Anny Juchnowicz

10.04.2024 — 18.05.2024

Muzeum im. Henryka Tomaszewskiego
pl. Wolności 7a

Obecność i nieobecność to najnowsza wystawa autorska dr Anny Juchnowicz, prezentująca książki artystyczne, które są w ścisłym centrum zainteresowań artystki, która, jak sama mówi, korzysta “z książki artystycznej jako sposobu na połączenie sztuki opowiadania i sztuk wizualnych. Mój obszar zainteresowań to zarówno tradycyjne, ręcznie wykonane obiekty książkowe, jak i konceptualne performance, instalacje. Współpracuję z pisarzami i rzemieślnikami, ilustruję, piszę własne wiersze i opowiadania. Moje dodatkowe pasje to: ogrodnictwo, permakultura, sztuka ziemi, intymistyka (jak listy, notatniki), teatr, fotografia inscenizowana, wielowymiarowe kontinuum czasoprzestrzeni…”.

“Obecność i nieobecność to głównie możliwość przyjrzenia się moim wspomnieniom z rezydencji artystycznej w Meksyku. Ilustracje z mojego dziennika z podróży, a także instalacja przestrzenna “Libro – Papalote” – książka artystyczna w formie latawca – stworzona wspólnie z moją siostrą Leną Czerniawską. Oprócz tego, na wystawie zobaczyć można wiele innych prac z różnych okresów, książki artystyczne, instalację pt. “Czeremcha zwyczajna”, kilka egzemplarzy autorskiego kalendarza książkowego pt. “Zabraniam kapitulacji”, czy zaprojektowane przeze mnie zaproszenie i program konferencji, która miała miejsce 21 i 22 marca, na temat książki artystycznej w jej różnych odsłonach. W tej małej przestrzeni znalazły się prace idące w różnych kierunkach, z których każda zawiera w sobie opowieść, słowną i wizualną.”

Anna Juchnowicz

Wystawa potrwa do 18 maja. Serdecznie zapraszamy miłośników pięknych i konceptualnych książek artystycznych!

Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego

pl. Wolności 7a