Twój Vincent

21.06.2024 — 29.12.2024

Stary Ratusz, Galeria Patio
Rynek
Wrocław

środa-sobota — 11:00-17:00
niedziela — 11:00-18::00

W 10 rocznicę podpisania przez miasto umowy o współpracę przy realizacji tego obrazu przypominamy Państwu obrazy namalowane w trakcie tworzenia filmu przez malarzy z całej Europy. Obrazy te są również… kadrami z filmu.

„Twój Vincent”, film o Vincencie van Goghu, przywołał na ekran jego malarstwo, jednocześnie opowiadając o pełnym pasji i dramatów życiu artysty oraz jego tajemniczej śmierci. Jako nowatorskie i skomplikowane przedsięwzięcie artystyczne powstawał — we Wrocławiu, Gdańsku, Londynie i w Atenach — prawie 4 lata, choć pomysłodawczyni, Dorota Kobiela, pracowała nad swoim projektem od 10 lat. „Twój Vincent” łączy tradycyjne malarstwo, sztukę animacji i aktorstwo z najnowocześniejszymi technikami multimedialnymi, graficznymi i komputerowymi. Wszystkie ujęcia kręcono jako film aktorski, a potem każdą z 65 tysięcy klatek wykonano techniką malarstwa olejnego, malując je ręcznie na podobraziu.

Oprócz ekipy realizatorów i aktorów, przy filmie pracowało 115 malarzy-animatorów z całego Świata, w większości absolwentów Akademii Sztuk Pięknych — w tym wielu młodych wrocławskich artystów. Malowali poszczególne sceny dokładnie tak jak van Gogh. Wszystkie filmowe obrazy, w tym oryginalne dzieła van Gogha, ożywały i przeradzały się w film, dzięki unikatowej technologii PAWS (Painting Animation Work Station), łączącej malarstwo z animacją. Film wyreżyserowali Dorota Kobiela, malarka i reżyserka, oraz Hugh Welchman, zdobywca Oscara za film animowany „Piotruś i wilk” w 2008 roku.

Kuratorka wystawy- Magdalena Szmida-Półbratek.

Wystawa czynna będzie do końca roku (29 grudnia), dostępna w następujących godzinach:

Środa-Sobota 11:00-17:00
Niedziela 10:00-18:00

Bilety:
20 PLN (normalny)
15 PLN (ulgowy)

Wystawa została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Wrocławia.