Rok 1946 – oprowadzanie kuratorskie

27.06.2026 — 27.06.2026

Pałac Królewski
ul. Kazimierza Wielkiego 35
Wrocław

start — 13:00
czas trwania — ok. 1,5 h

„Rok 1946. Kiedy wszystko było tymczasowe” to tytuł ekspozycji, która już niebawem zagości w Pałac Królewski. A my, już teraz zapraszamy Was nie tylko na samą wystawę, ale też na oprowadzanie kuratorskie, które odbędzie się w ramach Święta Wrocławia 27 czerwca (sobota) o godz. 13:00.

Pałac Królewski, ul. Kazimierza Wielkiego 35
Oprowadza Mateusz Magda

Oprowadzanie jest bezpłatne, ale obowiązują zapisy przez stronę:  https://app.evenea.pl/event/913452-1/

Liczba miejsc ograniczona!
Wystawa czynna od 26 czerwca do 30 sierpnia 2026

Wystawa, stworzona z eksponatów, znajdujących się w zasobach Muzeum Miejskiego Wrocławia, opowie o Wrocławiu 1946 roku. Mieście odbudowywanym 80 lat temu nie tylko z ruin, ale też tworzonym przez prowizoryczne instytucje, sytuacje życiowe i codzienne praktyki.

To historia „stabilizacji tymczasowości”: czasu, gdy improwizacja była koniecznością, a przejściowe rozwiązania stawały się fundamentem przyszłego życia społecznego i kulturalnego.

Zapraszamy do wspólnego spojrzenia na moment, w którym rodziła się powojenna wspólnota miasta.

Swoją treścią wystawa nawiązywać będzie również do narracji prowadzonej przez naszą stałą ekspozycję „1000 lat Wrocławia”, której fragment jest poświęcony pionierskiemu okresowi powojennej historii miasta.

Kurator wystawy: Mateusz Magda