„mikro GALERIA MEDALI”

01.09.2024 — 29.09.2024

Pałac Królewski, Stary Ratusz

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nowym projektem Muzeum Sztuki Medalierskiej pod nazwą “mikro GALERIA MEDALI”. W ramach cyklu miniaturowych (zawartych w jednej gablocie) wystaw, prezentujemy eksponaty, które ze względu na swoją hermetyczną tematykę i ograniczoną liczebność, nie miały dotąd szans znaleźć się na pełnowymiarowych ekspozycjach. Prezentujemy eksponaty sztuki medalierskiej w różnych odsłonach. To świetna okazja, by zobaczyć różnorodne i ciekawe medale z kolekcji Muzeum Sztuki Medalierskiej, przedstawiające wybrany przez kuratora i kuratorkę temat. Co proponujemy Wam tym razem?

Wraz z początkiem września, przyszedł czas na zmiany w mikroGALERII MEDALI w Pałacu Królewskim. Wystawa “Medalierskie widokówki” została przeniesiona do Starego Ratusza, a na jej miejscu pojawiła się nowa ekspozycja pt. “Epoka słusznie miniona”.

Nowa wystawa poświęcona jest sztuce medalierskiej czasów PRL-u. Ukazuje ona nie tylko style i kierunki artystyczne minionej epoki, lecz również tematy, które budziły zainteresowanie ówczesnych medalierów.

Znajdziemy tam zarówno polskich i zagranicznych liderów komunizmu, upamiętnienia rewolucji październikowej, a także żołnierzy radzieckich i służby, które dziś kojarzone są głównie z aparatem opresji. Jednak zobaczymy również motywy, które zanikły samoistnie, jak rocznicowe medale zakładów pracy oraz nieorganizowanych już zawodów sportowych.

Zachęcamy również do odwiedzania “Medalierskich widokówek” w Starym Ratuszu, gdyż przeniesienie wystawy dało możliwość zaprezentowania dotąd nieeksponowanych rewersów części medali!

Zapraszamy na wystawy:

“Epoka słusznie miniona”, Pałac Królewski, ul. Kazimierza Wielkiego 35 (gablota zlokalizowana jest w głównym holu Pałacu, przy wejściu do księgarni).
“Medalierskie widokówki” w Stary Ratusz, Rynek

Środa-Sobota 11:00-17:00