Szable imienne generalskie II Rzeczpospolitej


Muzeum Militariów, Arsenał Miejski
ul. Antoniego Cieszyńskiego 9
Wrocław

środa-sobota — 11:00-17:00
niedziela — 10:00-18:00

Od 16 listopada serdecznie zapraszamy na nową wystawę w Muzeum Militariów- Szable imienne generalskie II Rzeczpospolitej.

Szabla należy do tzw. broni białej, czyli siecznej, za pomocą której Polacy odnieśli wiele zwycięstw. Stała się więc ukochaną bronią narodu, którą rycerz polski oddawał w boju jeno razem z życiem. Stosunek, jaki zachodził pomiędzy Polakiem a jego szablą, nie powtarza się u innych narodów.

Tak o szablach w 1900 roku pisał w swojej legendarnej „Encyklopedii ilustrowanej” Zygmunt Gloger. Do dziś powszechnie uważa się, że nie ma broni bardziej związanej z tradycją polskiego oręża niż szabla. To właśnie ją odnotowuje tekst polskiego hymnu jako symbol walk o niepodległość. Jest ona wręcz naszą bronią narodową, nierozerwalnie związaną z dziejami rodzimej wojskowości. Mimo że już na początku XX wieku szable praktycznie wyszły z użycia bojowego, to wysocy stopniem wojskowi nadal zobowiązani byli do ich noszenia podczas oficjalnych spotkań i uroczystości.

Szable prezentowane w Muzeum Militariów (odział Muzeum Miejskiego Wrocławia) pochodzą ze zbioru znanego kolekcjonera broni siecznej Pawła Komorowskiego. Na potrzeby muzealnej wystawy wybrał on 41 imiennych szabli polskich generałów. To unikatowy i niezwykle cenny zbiór, bowiem szable generalskie to rzadki, mocno nacechowany symbolicznie przedmiot, w wielu kręgach funkcjonujący jako relikwia polskich dążeń niepodległościowych. Wszystkie szable prezentowane na wystawie należały niegdyś do znanych i zasłużonych wodzów Wojska Polskiego takich jak: Edward Rydz-Śmigły, Władysław Anders, Józef Haller, Bolesław Wieniawa-Długoszowski, Stanisław Maczek, Tadeusz Kutrzeba, Felicjan Sławoj Składkowski, Tadeusz Rozwadowski, Kazimierz Raszewski, Stanisław Rostworowski, Zygmunt Podhorski, Stanisław Szeptycki i wielu innych. Część z dowódców, którzy nosili przy boku owe szable wykazała się bohaterstwem na polu bitwy, inni pełnili ważne funkcje w rządzie II RP.

Prezentowane szable są nie tylko powiązane ze znamienitymi postaciami z polskie historii, to także przykład sztuki zdobienia tego typu broni. Szable mają wyryte na ostrzu dedykacje, polskie symbole narodowe, najwyższe odznaczenia państwowe w tym Virtuti Militari. Uzupełniają je zdobienia w modnych w dwudziestoleciu stylach dekoracyjnych: art deco i modernizmie. Większość z prezentowanych szabel powstała w słynnej fabryce broni siecznej Gabriela Borowskiego w Warszawie.

Zbiór szabli Pawła Komorowskiego razem z kolekcją szabel (w tym ułańskich) ze zbiorów wrocławskiego Muzeum Militariów tworzą największą w Polsce stała ekspozycję imiennych szabel generalskich.

Muzeum Militariów, Arsenał Miejski
ul. Antoniego Cieszyńskiego 9

Środa-Sobota 11:00-17:00
Niedziela 10:00-18:00