1000 lat Wrocławia. Przewodnik po wystawie-wersja angielska/english version
Nowe wydanie przewodnika po wystawie „1000 lat Wrocławia”. Książka ciekawie opisana i bogato ilustrowana (ponad 300 ilustracji), obejmuje historię Wrocławia od założenia w mieście biskupstwa w roku 1000 do milenium roku 2000.
40,-
Stary Ratusz we Wrocławiu
Niegdyś był siedzibą legendarnej Rady Miejskiej i wrocławskiego sądownictwa. Tutaj w dawnych stuleciach wrocławskie władze miejskie podejmowały dostojnych gości, do których należeli m.in. cesarze, królowie i książęta. Stary Ratusz imponuje swą okazałością i bogactwem. Doskonale zachowany obiekt zaliczany jest do najwybitniejszych zabytków późnogotyckiej architektury świeckiej w Europie. ..
12,-
Arsenał Wrocławski. Przewodnik historyczny
Opatrzony ilustracjami i planami architektonicznymi przewodnik po wyjątkowym zabytku gotyckiej architektury – Arsenale Miejskim we Wrocławiu. Obecnie Arsenał Miejski jest siedzibą Muzeum Archeologicznego oraz Muzeum Militariów – oddziałów Muzeum Miejskiego Wrocławia.
12,-
1000 lat Wrocławia. Przewodnik po wystawie-wersja niemiecka/ german version
Nowe wydanie przewodnika po wystawie „1000 lat Wrocławia”. Książka ciekawie opisana i bogato ilustrowana (ponad 300 ilustracji), obejmuje historię Wrocławia od założenia w mieście biskupstwa w roku 1000 do milenium roku 2000.
40,-
Ratusz we Wrocławiu/The Wratislavian Town Hall. A guide-book english version
Przewodnik w wersji angielskiej/English version of the guide Niegdyś był siedzibą legendarnej Rady Miejskiej i wrocławskiego sądownictwa. Tutaj w dawnych stuleciach wrocławskie władze miejskie podejmowały dostojnych gości, do których należeli m.in. cesarze, królowie i książęta. Stary Ratusz imponuje swą okazałością i bogactwem. Doskonale zachowany obiekt zaliczany jest do najwy..
5,-
Muzeum Miejskie Wrocławia. Przewodnik ilustrowany.
Pierwsze tak obszerne wydawnictwo, prezentujące wszystkie oddziały Muzeum Miejskiego Wrocławia. Omawia zarówno historię ich siedzib, jak i profil prezentowanych zbiorów. Odwiedzając te muzea, poznamy najcenniejsze zabytki Wrocławia oraz dzieje dolnośląskiej stolicy.
45,-
Przewodnik po Starym Cmentarzu Żydowskim we Wrocławiu
Przewodnik autorstwa Macieja Łagiewskiego- dyrektora Muzeum Miejskiego Wrocławia po jednym z oddziałów muzeum- XIX-wiecznej nekropolii żydowskiej, przy ul. Ślężnej. Cmentarz jest jedynym na terenie Wrocławia oryginalnym i niepowtarzalnym zespołem rzeźby nagrobnej i małej architektury, doskonale oddającym dynamiczną ewolucję Żydów we Wrocławiu.
20,-
Ein führer zum alten Jüdischen Friedhof in Breslau
Przewodnik autorstwa Macieja Łagiewskiego- dyrektora Muzeum Miejskiego Wrocławia po jednym z oddziałów muzeum- XIX-wiecznej nekropolii żydowskiej, przy ul. Ślężnej. Cmentarz jest jedynym na terenie Wrocławia oryginalnym i niepowtarzalnym zespołem rzeźby nagrobnej i małej architektury, doskonale oddającym dynamiczną ewolucję Żydów we Wrocławiu. Wersja niemiecka.
30,-
Illustrierter führer. Städtisches Museum Breslau
Pierwsze tak obszerne wydawnictwo, prezentujące wszystkie oddziały Muzeum Miejskiego Wrocławia. Omawia zarówno historię ich siedzib, jak i profil prezentowanych zbiorów. Odwiedzając te muzea, poznamy najcenniejsze zabytki Wrocławia oraz dzieje dolnośląskiej stolicy. Wersja niemiecka
60,-
Piwo we Wrocławiu. Od średniowiecza po czasy współczesne
Wrocław ma kilkusetletnią tradycję piwną związaną z jedną z najstarszych piwnic w Europie – Piwnicą Świdnicką, założoną pod koniec XIII w. Długa jest także historia wrocławskich browarów. Książka przedstawia historię browarów i lokali gastronomicznych Wrocławia oraz średniowieczne technologie warzenia piwa.
35,-
Plac Wolności we Wrocławiu. Od placu musztry do forum kultury
Wzbogacona ilustracjami publikacja towarzysząca wystawie "Historia Placu Wolności we Wrocławiu" w Pałacu Królewskim, nakreśla historię przemian jednej z wizytówek Wrocławia i popularnego miejsca spotkań - pl. Wolności.
18,-
Centrum staromiejskie we Wrocławiu
Publikacja stanowi uzupełnienie sesji naukowej, podczas której ponad 30 referatów wygłosili naukowcy uniwersyteccy i pracownicy muzealni. Tematy odczytów dotyczyły historii, architektury i życia codziennego centrum staromiejskiego od średniowiecza po czasy współczesne.
38,-
Przedmieście Piaskowe we Wrocławiu
Publikacja zawiera 24 referaty poświęcone historycznej części Wrocławia zwanej Przedmieściem Piastowskim. W obrębie tego najlepiej zachowanego wrocławskiego przedmieścia znajdują się najważniejsze zabytki miasta, wśród których wyróżnić można: zabudowę Ostrowa Tumskiego, najstarsze wrocławskie mosty, budynki powstałe w ramach wystawy WUWA, a także Halę Stulecia.
50,-
Stary Ratusz we Wrocławiu
Niegdyś był siedzibą legendarnej Rady Miejskiej i wrocławskiego sądownictwa. Tutaj w dawnych stuleciach wrocławskie władze miejskie podejmowały dostojnych gości, do których należeli m.in. cesarze, królowie i książęta. Stary Ratusz imponuje swą okazałością i bogactwem. Doskonale zachowany obiekt zaliczany jest do najwybitniejszych zabytków późnogotyckiej architektury świeckiej w Europie. ..
12,-
Ludzie ognia. Opowieść o starożytnym żelazie
Co roku Muzeum Archeologiczne organizuje na dziedzińcu Arsenału Miejskiego imprezę plenerową – LUDZIE OGNIA. W ciągu dwóch dni rekonstruktorzy demonstrują szereg starożytnych rzemiosł opierających się na wykorzystaniu ognia. Reprezentowane jest tutaj hutnictwo żelaza, odlewnictwo brązu, kowalstwo, złotnictwo, paciorkarstwo, garncarstwo, a nawet solowarstwo.
9.50,-
Breslauer Juden 1850-1944. Ein vergessenes Kapitel der Geschichte – Deutsche version
Najważniejsze wydawnictwo o historii i życiu tych, którzy współtworzyli kulturę, gospodarkę i politykę dawnego Breslau – wrocławskiej społeczności żydowskiej od 1850 do 1944 r. Album próbuje ożywić społeczeństwo niegdyś tu żyjące: cmentarze, szkoły i przedsiębiorstwa, a także wybitne osobowości. Imponujący materiał zdjęciowy – ponad 450 fotografii. Wersja niemieckojęzyczna/Deutsche version ..
70,-
Silesia Antiqua t.50
Tom 50. z 2016 roku polskiego rocznika naukowego o tematyce archeologicznej oraz historycznej, wydawany od 1959 roku.
SPIS TREŚCI
Od Redakcji Henryk Grocholski – artysta-plastyk i muzealnik (Krzysztof Demidziuk, Katarzyna Ślipko-Jastrzębska) paleolityczne w Kotlinie Dzierżoniowskiej Jarosław Bronowicki (Wrocław): Artefakty krzemienne kultury unietyckiej ze stanowiska ..50,-
Silesia Antiqua t.51
Tom 51 z 2019 roku polskiego rocznika naukowego o tematyce archeologicznej oraz historycznej, wydawany od 1959 roku.
SPIS TREŚCI
ARTYKUŁY
Vratislav Janák, Antonín Přichystal (Opawa, Brno): Surovinová základna broušené industrie kultury s lineární keramikou v českém a polském Horním Slezsku The raw material base of polished industry of the linear pottery ..45,-
Breslau Jews 1850-1944. A forgotten chapter in history. English version
Najważniejsze wydawnictwo o historii i życiu tych, którzy współtworzyli kulturę, gospodarkę i politykę dawnego Breslau – wrocławskiej społeczności żydowskiej od 1850 do 1944 r. Album próbuje ożywić społeczeństwo niegdyś tu żyjące: cmentarze, szkoły i przedsiębiorstwa, a także wybitne osobowości. Imponujący materiał zdjęciowy – ponad 450 fotografii. Wersja anglojęzyczna. Twarda oprawa. Wydanie z..
50,-
Przedmieście Odrzańskie we Wrocławiu.
Historyczne Przedmieście Odrzańskie to zachodnia część dzisiejszego Śródmieścia. Usytuowane na prawym brzegu Odry w średniowieczu stanowiło własność kościelną z rozległym opactwem benedyktynów na Ołbinie- jednym z najstarszych centrów osadniczych Wrocławia. Zachodnia część tego rejonu tzw. Pole Maciejowe należało niegdyś do opactwa św. Macieja. Oba obszary rozdzielał ważny trakt handlowy wiodący k..
45,-
Wrocław. Wędrówki przez wieki.
Pierwszy tom z serii książek o historii Wrocławia autorstwa dr Macieja Łagiewskiego– dyrektora Muzeum Miejskiego Wrocławia. Zbiór wybranych artykułów o tematyce historycznej, związanych z wielowiekowymi dziejami Wrocławia. Książka podzielona jest na trzy części: Ludzie, Miejsca i Wydarzenia. "Wrocław to miejsce dla mnie szczególne, tu się urodziłem i dorastałem. Z tym miejscem związane jest tak..
49.90,-
Wrocław. Spacer przez wieki. NOWOŚĆ
Trzeci tom z serii książek o historii Wrocławia autorstwa dr Macieja Łagiewskiego– dyrektora Muzeum Miejskiego Wrocławia. Zbiór wybranych artykułów o tematyce historycznej, związanych z wielowiekowymi dziejami Wrocławia. Książka podzielona jest na trzy części: Ludzie, Miejsca i Wydarzenia. "Wrocław to miejsce dla mnie szczególne, tu się urodziłem i dorastałem. Z tym miejscem związane jest także..
49.90,-
Wrocław. Podróż przez wieki.
Drugi tom z serii książek o historii Wrocławia autorstwa dr Macieja Łagiewskiego– dyrektora Muzeum Miejskiego Wrocławia. Zbiór wybranych artykułów o tematyce historycznej, związanych z wielowiekowymi dziejami Wrocławia. Książka podzielona jest na trzy części: Ludzie, Miejsca i Wydarzenia. "Wrocław to miejsce dla mnie szczególne, tu się urodziłem i dorastałem. Z tym miejscem związane jest także ..
49.90,-
Pamiątki opozycji antykomunistycznej we Wrocławiu. Banknoty i etykiety zapałczane.
Publikacja zawiera opisy druków naśladujących banknoty, które ukazywały się w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku we Wrocławiu bez zezwolenia cenzury. Ich twórcy wzorowali się między innymi na biletach Narodowego Banku Polski oraz amerykańskich dolarach. Drugą część opracowania poświęcono etykietom zapałczanym wydawanym w podobnym czasie i warunkach w stolicy Dolnego Śląska. ..
65,-
Osiedla Wrocławia. Historia.
Wydawnictwo jest efektem sesji popularnonaukowej z 2019 r., która odbyła się w Muzeum Miejskim Wrocławia. Konferencja wzbogaciła znacznie źródłową wiedzę o dziejach osiedli, które nie były jak dotąd przedmiotem szczegółowych badań. Autorzy wnoszą wiele nowych informacji o właścicielach dawnych podwrocławskich wsi, ich siedzibach, historii gospodarczej, strukturze społecznej, szkołach, instytucjach..
50,-
Wizerunki Matki Bożej na medalach polskich
Zbiory Muzeum Sztuki Medalierskiej, oddziału Muzeum Miejskiego Wrocławia to ponad 56 tysięcy obiektów. Niewątpliwie w całej kolekcji zwracają uwagę te o tematyce religijnej, w tym najliczniejsza grupa związana z Matką Bożą. Trud opracowania tego zespołu zabytków zadała sobie Pani Irena Maciejewska. Owocem wieloletnich studiów jest ten drobiazgowo przygotowany katalog, w którym znalazło się ponad t..
50,-
40 lat Muzeum Sztuki Medalierskiej
Muzeum Sztuki Medalierskiej to jedyna placówka muzealna w kraju i jedna z nielicznych na świecie, specjalizująca się w kolekcjonowaniu i opracowywaniu sztuki medalierskiej. W ciągu niedługiej historii zgromadzono bardzo interesujący zbiór ponad 50.000 muzealiów.
10,-
Der Breslauer Schatz aus Bremen
Niemiecka - rozszerzona o kolejne obiekty - wersja publikacji "Wrocławski Skarb z Bremy". Jest to obszerne i bogato ilustrowane wydawnictwo Muzeum Miejskiego Wrocławia. Prace nad nim rozpoczęły się niemalże w tej samej chwili, w jakiej Skarb stał się reprezentacyjną częścią muzealnych zbiorów złotnictwa i trwały przez cały rok.
80,-
Drzewa. Fotografie Stefana Arczyńskiego
W katalogu znalazły się fotografie drzew egzotycznych oraz gatunków rodzimych. Przez lata Stefan Arczyński uwieczniał je podczas swoich licznych podróży m.in. do Kenii, Gabonu, Egiptu, Syrii, Dominikany, w Kolumbii, USA, Tajlandii, byłej Jugosławii oraz w Polsce. Najstarsza fotografia została wykonana w 1956 roku w Karkonoszach, najmłodsza w 1996 roku w Taos w Nowym Meksyku
20,-
Elżbieta Terlikowska. Cicha Obecność
Elżbieta Terlikowska, dla przyjaciół Lalka studiowała na Wydziale Projektowania Form Przemysłowych w PWSSP we Wrocławiu. Obroniła również dyplom z malarstwa w pracowni profesora Józefa Hałasa. Zajmuje się m.in. grafiką użytkową i małą formą graficzną. Autorka wielu prestiżowych nagród z zakresu plastyki i scenografii w kraju i za granicą
16,-
Historyczny medal królewski
Katalog przedstawia wybór z prezentowanych na wystawie 450 medali monarchistycznych (powstałych w XVI-XX w.), pochodzących ze zbiorów Muzeum Sztuki Medalierskiej.
3,-
Wyobraźnia i rygor
W katalogu zaprezentowanych zostało ponad 150 prac, głównie wykonanych w technikach malarskich, powstałych po 1945 roku. Zbiór, budowany przez wiele lat przez Grażynę i Jacka Łozowskich, uznać można za modelowy, bowiem reprezentuje on praktycznie wszystkie najważniejsze kierunki w sztuce drugiej połowy XX wieku w Polsce.
80,-
100 x 100. Katalog wystawy z okazji setnych urodzin Stefana Arczyńskiego
Katalog opatrzony wstępem dyrektora Muzeum Miejskiego Wrocławia, dr Macieja Łagiewskiego oraz spisem najważniejszych wystaw Stefana Arczyńskiego. Album zawiera 100 fotografii powstałych od lat 40. XX wieku do lat 90. XX wieku.
30,-
Plac Wolności we Wrocławiu. Od placu musztry do forum kultury
Wzbogacona ilustracjami publikacja towarzysząca wystawie "Historia Placu Wolności we Wrocławiu" w Pałacu Królewskim, nakreśla historię przemian jednej z wizytówek Wrocławia i popularnego miejsca spotkań - pl. Wolności.
18,-
Broń Biała
Kolekcja broni białej prezentowana na wystawie stałej w Muzeum Militariów i udokumentowana w tym katalogu jest jedną z większych tego typu w Polsce. Do najcenniejszych eksponatów należą: szable prymusów szkół oficerskich i podoficerskich, szabla marszałka Edwarda Rydza Śmigłego, szable pamiątkowe należące do osób, które walczyły o niepodległość Polski oraz szable generałów II Rzeczpospolitej. ..
70,-
Dawne instrumenty muzyczne Wrocławia
W książce pokazane są instrumenty muzyczne wyprodukowane przez tutejszych mistrzów z XVIII i XIX wieku. Dotąd znajdywały się w prywatnych kolekcjach oraz w Muzeum Dawnych Instrumentów. Od niedawna zaczęło je gromadzić również Muzeum Miejskie Wrocławia. Na szczególną uwagę zasługuje klawesyn zbudowany przez Burkarta Shudiego w Londynie w 1765 roku, jeden z pięciu specjalnie zamówionych przez monarc..
30,-
Gertrud Staats 1859-1938. Mistrzyni Śląskiego pejzażu
Gertrud Staats urodziła się w 1859 roku we Wrocławiu. Przez pewien czas była uczennicą znanego pejzażysty Adolfa Dresslera w Pracowni Mistrzowskiej przy Śląskim Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Po ukończeniu nauki wiele podróżowała, głównie po Niemczech i Austrii. Gertrud Staats całe życie poświęciła sztuce, nigdy nie założyła rodziny, a ze sztalugami i paletą nie rozstawała się niemal do końca..
50,-
GOYA-DALÍ. Gdy śpi rozum, budzą się potwory.
Francisco Goya (1746–1828) i Salvador Dalí (1904–1989) żyli w innych epokach, ale łączył ich wspólny hiszpański rodowód i to samo narodowe dziedzictwo, z którego czerpali inspiracje. Ich drogi zeszły się blisko 200 lat później, gdy ekscentryczny Salvador Dalí, zafascynowany dorobkiem rodaka, postanowił zinterpretować słynny cykl Kaprysy, poddając każdą z grafik artystycznej metamorfozie. ..
50,-
Jacek Dworski – brąz. Rzeźby, plakiety, medale
Katalog prezentuje różne formy działalności artystycznej realizowane przez Jacka Dworskiego, artystę rzeźbiarza, profesora Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, wychowawcę i nauczyciela kilku pokoleń artystów. Jego prace znajdują się w muzeach oraz w kolekcjach prywatnych. Jest także autorem projektów monet dla Narodowego Banku Polskiego oraz projektów medali. ..
20,-
Jerzy Kapłański. Malarz doceniony
Twórczość Jerzego Kapłańskiego to liczne portrety, martwe natury, sceny religijne i rodzajowe. Znajdziemy tu zarówno nawiązania do akademickiego stylu, jak i inspiracje licznymi nurtami, jak impresjonizm, ekspresjonizm czy realizm. Artysta śmiało nawiązuje do mistrzów malarstwa polskiego, jak i światowego: Malczewskiego, ale i Goi, Maneta, Van Gogha czy francuskich impresjonistów.
40,-
Jerzy Pogorzelski. Wirtuoz polskiego pejzażu
Jerzy Pogorzelski urodził się koło Grodna w 1926 roku. W latach 50. XX wieku został absolwentem Wyższej Szkoły Plastycznej w Mińsku. Przez ponad 40 lat czynnie działał na polskiej scenie artystycznej, z powodzeniem wystawiając swoje prace w muzeach, galeriach i kościołach, ale również poza granicami kraju. W kręgu zainteresowań artysty na pierwszym miejscu był zawsze pejzaż. Jego twórczość osadzon..
25,-
Jędrzejewscy
Historia sztuki zna wiele przykładów artystycznych rodzin, w których talent i pasję do tworzenia dzieł pięknych dziedziczy się z pokolenia na pokolenie. Także we Wrocławiu działali artyści, których potomkowie nadal współtworzą tutejsze życie artystyczne. W znanej rodzinie Jędrzejewskich zawód artysty wykonuje już czwarte pokolenie.
55,-
Kultura Wrocławia na plakacie 1945 – 2016
Idąc ulicami polskich miast trudno uwierzyć, że kiedyś były one plenerowym salonem ekspozycyjnym zjawiska, które przeszło do legendy pod nazwą Polska Szkoła Plakatu i nadal inspiruje współczesnych ilustratorów. Wrocław wpisał się na karty historii Polskiej Szkoły Plakatu. Łącznikiem między licznymi wrocławskimi instytucjami kultury a odbiorcami stały się afisze w przestrzeni miejskiej. ..
20,-
Markus von Gosen (1913–2004) Z MIŁOŚCI DO ZWIERZĄT I SZTUKI
Marcus von Gosen urodził się w 1913 roku we Wrocławiu, w rodzinie o bogatych tradycjach artystycznych. Był niezrównanym portrecistą świata zwierząt. Artysta właściwie całą swoją twórczość poświecił przedstawianiu zwierząt, zarówno tych domowych jak i egzotycznych. W jego barwnych litografiach, pobrzmiewa wielka fascynacja różnorodnością świata fauny.
..40,-
Max Wislicenus. Malarz Wrocławskiej secesji
Max Wislicenus, ur. 1861 r. – niemiecki malarz i projektant gobelinów, plakatów, druków, mebli oraz witraży. Studiował malarstwo w Düsseldorfie i w monachijskiej pracowni Bruno von Piglheina, jednego z założycieli słynnego Stowarzyszenia „Secesja”. Był genialnym portrecistą, jednak głównym polem jego malarskiej działalności były pejzaże ze szczególnym uwzględnieniem widoków Wrocławia i Karkonoszy...
40,-
Miękkie medium. 50 lat pracy twórczej w dziedzinie sztuki włókna
Prezentowane prace stanowią reprezentatywny wybór tkanin wykonanych przez znaną polską artystkę tkaczkę – profesor Ewę Poradowską-Werszler. Wśród nich są klasycznie tkane gobeliny, prace lniane o strukturalnej powierzchni oraz prace wykonane w archetypicznych dla sztuki włókna technikach folowniczych. Te ostatnie dzieła, charakterystyczne dla twórczości artystki, są jej autorskim odkryciem warszta..
45,-
Leszek Leo Małysa 1953 – 2003
Grafik urodzony we Wrocławiu, studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a ukończył PWSSP we Wrocławiu. Pracował w Berlinie Zachodnim, a od 1984 r. w Nowym Jorku. Współpracował z czasopismami Life, Applause Cinema and Theatre Books, The Royal Shakespeare Company. Tworzył w dziedzinie ilustracji, plakatu, grafiki reklamowej i wydawniczej. Jego dzieła odwołują się m.in. do symboliki czasu. ..
1,-
Breslauer Juden 1850-1944. Ein vergessenes Kapitel der Geschichte – Deutsche version
Najważniejsze wydawnictwo o historii i życiu tych, którzy współtworzyli kulturę, gospodarkę i politykę dawnego Breslau – wrocławskiej społeczności żydowskiej od 1850 do 1944 r. Album próbuje ożywić społeczeństwo niegdyś tu żyjące: cmentarze, szkoły i przedsiębiorstwa, a także wybitne osobowości. Imponujący materiał zdjęciowy – ponad 450 fotografii. Wersja niemieckojęzyczna/Deutsche version ..
70,-
Budynki i wnętrza teatrów w Europie na dawnej pocztówce z kolekcji Janusza Deglera
Teatr od prastarych czasów był miejscem prawie sakralnym. Od antyku do dziś jego długowieczna architektoniczna forma wkomponowana w ówczesny pejzaż jest nadal doskonała. Teatry były i nadal pozostają ważnym centrum artystycznym kształtującym tożsamość kulturową w świadomości regionalnej oraz narodowej.
65,-
Henryk Tomaszewski i jego zespół na zdjęciach Stefana Arczyńskiego
Przez lata Stefan Arczyński dokumentował twórczość teatralną Henryka Tomaszewskiego, a także portretował wybitnego mima w sytuacjach prywatnych oraz podczas licznych sesji. Stefan Arczyński, swoim wspaniałym dorobkiem artystycznym, w pełni zasłużył na miano nestora polskiej fotografii.
30,-
I to było możliwe…? Powojenny Wrocław w obiektywie Adama Feliksa Czelnego
Adam Czelny, jako prasowy fotoreporter szczegółowo dokumentował życie mieszkańców od ich pracy, przez ważne uroczystości państwowe po niedzielne spacery w parku. Jego fotografie mają nieocenione walory historyczne i edukacyjne, dlatego w 1983 roku Muzeum Historyczne (obecnie odział Muzeum Miejskiego Wrocławia) nabyło bezpośrednio od autora niemal całe jego archiwum.
50,-
Kolekcja Vladimira Malakhova
Vladimir Malakhov (ur. 1968 r. na Ukrainie) ‒ wykształcony w Moskwie, jeden z najwybitniejszych tancerzy baletowych na świecie. Powszechnie określany mianem „tancerza stulecia”. Jest dyrektorem artystycznym i głównym solistą Staatsballett w Berlinie. Taniec jest jego zawodem, ale też pasją co wyraźnie widać w prezentowanej kolekcji.
5,-
Marc Chagall i artyści europejskiej awangardy
Album „Marc Chagall i artyści europejskiej awangardy” prezentuje blisko 60 grafik Marca Chagalla. Uzupełniają je prace klasyków sztuki awangardowej XX wieku: Georgesa Braque, Alberto Giacomettiego, Fernanda Legera, Henri Matissea, Joana Miró, Pabla Picassa i in. Zbiór w całości pochodzi z Muzeum Marca Chagalla w Witebsku na Białorusi. Część katalogową uzupełnia obszerny tekst.
50,-
Marilyn Monroe w obrazach Andrzeja Stroki
Andrzej Stroka opowiada historię kobiety ‒ pozornie doskonale wszystkim znanej gwiazdy filmowej, ikony popkultury, symbolu amerykańskiego snu. Nadaje jej zdjęciom nowy, malarski wyraz. Operuje żywymi kolorami, nie unika charakterystycznych dla aktorki symboli jej wizerunku: zmysłowy uśmiech, czerwone usta czy blond fryzura.
10,-
Muzeum Polskie w Ameryce. Zbiory Graficzne
Kolekcja powstałego w 1935 r. muzeum to ponad 1000 grafik: od XVII-wiecznych po współczesne. Sporo powstało w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Część zbioru chicagowskiego to unikaty np. prace ocalałe z Pawilonu Polskiego na Międzynarodowej Wystawie w Nowym Jorku. Zostały w USA przez wybuch wojny i w 1966 r. władze polskie przekazały je na własność Muzeum Polskiego w Ameryce. ..
50,-
Order Orła Białego
W 1705 r. na zamku w Tykocinie, August II Mocny rozdał swoim sprzymierzeńcom owalny medalion z wyobrażeniem białego orła. Stał się on pierwowzorem dla najstarszego, najwyższego i najbardziej prestiżowego odznaczenia Polski. Po pierwszych nadaniach przyjął formę krzyża, co utrzymało się po dzisiejsze czasy, choć na przestrzeni lat zmieniały się jego elementy.
10,-
Przybieżeli do Betlejem. Szopki bożonarodzeniowe z całego świata
Szopka bożonarodzeniowa to charakterystyczny element Świąt Narodzenia Pańskiego, obecny na całym świecie, wszędzie tam, gdzie mieszkają wspólnoty chrześcijańskie. Katalog prezentuje szopki bożonarodzeniowe wykonane przez twórców profesjonalnych oraz ludowych w różnych częściach świata.
9,-
SECESJA & ART DÉCO – kolekcja europejskiej porcelany i szkła Barbary i Christiana Sendtner-Voelderndor
Katalog liczącej blisko 300 eksponatów prywatnej kolekcji, w której znajdziemy niepowtarzalne wyroby blisko 50 wytwórni europejskich, szeroko obrazujące doświadczenia i poszukiwania artystyczne twórców przełomu wieków. Różne spojrzenie na formę i dekoracje.
60,-
Spacer po Galerii Malarstwa Polskiego
Katalog zawiera reprodukcje dzieł najważniejszych artystów polskich działających na przełomie XIX i XX wieku pochodzące z wrocławskiego, prywatnego zbioru. To modelowa kolekcja malarstwa polskiego, która mogłaby być dumą niejednego muzeum.
40,-
Szopki z kolekcji Henryka Tomaszewskiego
Pierwsze szopki na Śląsku pojawiły się już w drugiej połowie XVI wieku. Początkowo ustawiano je w kościołach i magnackich rezydencjach, potem także w domach mieszczan. Ukochali oni szczególnie szopki skrzynkowe. Szczególnie piękne powstawały w Kotlinie Kłodzkiej i na przedgórzu Karkonoszy.
15,-
Sztuka prześladowana. Heinrich Tischler i jego wrocławskie środowisko
Heinrich Tischler urodził się w 1892 r. w Kędzierzynie-Koźlu. Pierwsze sukcesy, jako artysta odnosił już w latach 20. Zaprojektował m.in. wystrój wnętrz domu handlowego Petersdorff we Wrocławiu (Kameleon), a także wiele witryn sklepowych i wnętrz prywatnych. Tuż po „Nocy Kryształowej” padł ofiarą masowych aresztowań i został deportowany do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie. ..
60,-
Tadeusz Kościuszko (1746-1817). Syn Wolności
Często zdarza się nam obchodzić rocznice różnych wydarzeń historycznych. Jednak przypadające w 2017 roku 200 – lecie śmierci polskiego bohatera narodowego, generała Tadeusza Kościuszki (4.02. 1746 - 15.10.1817) miało dla nas szczególną rangę.
40,-
W poszukiwaniu koloru. Fotografia Włodzimierza Kałdowskiego
Włodzimierz Kałdowski urodził się w 1923 r. w Bydgoszczy, gdzie zdobył pierwsze doświadczenie fotograficzne. Przez całe życie nie rozstawał się z aparatem. Pasjonował go również film. Po kamerę sięgnął już we Wrocławiu- filmował Wrocław i jego mieszkańców. Przez pięćdziesiąt lat dokumentował krajobraz i najważniejsze chwile z życia dolnośląskiej stolicy.
50,-
Elżbieta Terlikowska. O nieznanym imieniu.
Katalog prac prezentowanych w Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego na wystawie "O nieznanym imieniu". Ręcznie szyte ornaty są manifestacją rękodzielniczych umiejętności artystki, ukoronowaniem twórczej drogi autorki kostiumów i scenografii. Oczarowują widza kunsztem wykonania, ale wprowadzają również w stan melancholijny. Artystka wykorzystuje fragmenty dawnych szlachetnych materiałów dając im..
35,-
Wrocław Paula Rosego
Katalog prezentuje niezwykły zbiór wedut powojennego Wrocławia w wykonaniu niemieckiego artysty. Paul Rose, oprócz pracy zawodowej poświęcił się rysowaniu dla przyjemności – portretowaniu rodzinnego miasta. W swoich pracach wykonanych z najwyższą starannością, uwiecznił Wrocław z lat 20. i 30. XX w., z czasów wojny i tuż po jej zakończeniu. Jego rysunki to bezcenne dokumenty ikonografii Wrocławia...
60,-
Stanisław Wysocki. Kiedy kobieta staje się rzeźbą.
Stanisław Wysocki to rodzimy artysta znany wrocławianom szczególnie z pomnika Powodzianki przy mostach Uniwersyteckich, figury Murzyna na placu Solnym czy głowy Orfeusza na placu Wolności. Jego realizacje wtopiły się w strukturę Stolicy Dolnego Śląska, nadają mu charakter i wraz z otaczającą je tkanką miasta współtworzą jego niepowtarzalny klimat. W tym roku artysta obchodzi 50-lecie pracy twórcz..
80,-
Breslauer Kunst 1850-1945
Zbiory sztuki wrocławskiej z lat 1850-1945. Katalog w wersji niemieckojęzycznej. Oprawa twarda./ Sammlungen von Breslau-Kunst von 1850-1945. Katalog in deutscher Fassung.
Kolekcja wrocławskiej sztuki z ostatnich dwóch stuleci w zbiorach municypalnych to dowód na istnienie w stolicy Śląska szkół artystycznych kształcących według określonych programów pedagogicznych, których kontynuatorem ..80,-
Janusz Halicki. Grafika
Katalog grafik Janusza Halickiego – jednego z najbardziej cenionych grafików i malarzy wrocławskich, który w październiku 2009 roku na wystawie w Starym Ratuszu zaprezentował swój czterdziestoletni dorobek. Na wystawie znalazło się 170 prac graficznych, głównie o tematyce religijnej i patriotyczno-historycznej. Janusz Halicki urodził się w 1932 roku w Brzeszczach w Małopolsce. W 1968 roku ukońc..
5,-
Ekspresjonista Ludwig Meidner. Upojenie światem.
Katalog prac Ludwiga Meidnera – niemieckiego ekspresjonisty i grafika pochodzenia żydowskiego. Pierwsze prace Meidnera były pod silnym wpływem wybitnego śląskiego artysty- barokowego malarza, Michaela Willmanna. Z czasem jego styl nabrał silnych cech religijnych i określany był ekstatycznym ekspresjonizmem. Malarstwo Meidnera łączyło pierwiastki mistyczne z żydowskimi, wywierając silny wpływ na tw..
5,-
Anka Łoś. Fotografie / 1958-2018
Katalog prac Anki Łoś- fotografki teatralnej, która pozostawiła po sobie duży dorobek, dokumentując spektakle w bardzo ciekawym okresie dla wrocławskiego teatru, kiedy tworzyli: Jerzy Jarocki, Henryk Tomaszewski i Andrzej Wajda, a wchodzili na wrocławskie sceny: Jan Klata, Paweł Miśkiewicz i Krzysztof Warlikowski. Z aparatem fotograficznym towarzyszyła próbom teatralnym. Zostawiła świadectwo najtr..
50,-
Grosse Breslauer. Die Galerie im Breslauer Rathaus / Galeria Wielkich Wrocławian
Wersja niemieckojęzyczna katalogu poświęconego Galerii Wielkich Wrocławian, znajdującej się w Hali Mieszczańskiej Starego Ratusza we Wrocławiu. Wśród marmurowych popiersi słynnych osobistości związanych z Wrocławiem znajdują się między innymi: Max Born (1882-1970), Gerhart Hauptmann (1862-1946), Karl von Holtei (1798-1880), Jan Mikulicz-Radecki (1850-1905), Edyta Stein (1891-1942), Jadwiga Śląska ..
50,-
Alek Figura. Fotografia 1969-2019
Katalog z wystawy w Starym Ratuszu poświęconej twórczości Alka Figury- artysty, fotografika, członka ZPAF. Pracował w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (1996-2016), w latach 1996-2014 był członkiem zespołu redakcyjnego Pisma Artystycznego Format. Uczestniczył w neoawangardowym nurcie polskiej fotografii. W latach 1976-1981 współpracował z Wrocławską Galerią F-M-A, był współzałożycielem i członk..
10,-
Mundur żołnierza polskiego ze zbiorów Muzeum Militariów, Oddziału Muzeum Miejskiego Wrocławia
Publikacja towarzysząca wystawie zorganizowanej przez Muzeum Militariów, oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia, na której przedstawiono kolekcję polskich mundurów wojskowych. Zaprezentowano m.in. mundury Wojska Polskiego we Francji i w Wielkiej Brytanii z okresu II wojny światowej, a także mundury Armii Polskiej w ZSRR. Wiele eksponatów opisanych w katalogu dotyczy umundurowania powojennego z lat 19..
60,-
Pamiątki opozycji antykomunistycznej we Wrocławiu. Banknoty i etykiety zapałczane.
Publikacja zawiera opisy druków naśladujących banknoty, które ukazywały się w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku we Wrocławiu bez zezwolenia cenzury. Ich twórcy wzorowali się między innymi na biletach Narodowego Banku Polski oraz amerykańskich dolarach. Drugą część opracowania poświęcono etykietom zapałczanym wydawanym w podobnym czasie i warunkach w stolicy Dolnego Śląska. ..
65,-
Wrocławianie na medal
Publikacja prezentuje medale, medaliony i plakiety z wizerunkami osób związanych z Wrocławiem. Są tu zarówno wybitne osoby mieszkające przez dużą część swojego życia w stolicy Śląska jak i te związane z nią przez ważne wydarzenia w swojej biografii.
55,-
Skarby Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu
Publikacja dotyczy niezwykłych odkryć archeologicznych, których dokonano na przestrzeni 200 lat głównie na terenie Śląska. Część z nich przeszła do historii, a pozyskane zabytkowe przedmioty nazywane są "skarbami". Takie przedmioty ma również w swoim posiadaniu najstarsza archeologiczna placówka w Polsce- Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu.
80,-
Ewa Rossano. Opowieści/Stories
Katalog prac Ewy Rossano z wystawy o tym samym tytule, która ma miejsce w Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego do 24 IV 2022 r. Ekspozycja jest pierwszym tak dużym pokazem prac artystki we Wrocławiu. Mieszkańcy tego miasta dobrze znają dwie prace: „Kryształowa planeta” u zbiegu ulic Kazimierza Wielkiego i św. Antoniego oraz rzeźba Angelusa Silesiusa na dziedzińcu Ossolineum.
60,-
ZAMORSKA. SNY W OGRODZIE/DREAMS IN THE GARDEN
Katalog prac Anny Malickiej-Zamorskiej- wybitnej artystki, ceramiczki, która z okazji swojego 80-lecia, 8 marca zaprezentowała prace na wystawie "Sny w ogrodzie" w Starym Ratuszu. Album stanowi świetne uzupełnienie do poprzedniego, większego katalogu, stworzonego 10 lat temu na 70-lecie artystki również zwieńczone wystawą.
20,-
Joan Miró. SYMBOL – KOLOR – LINIA
Katalog wystawy prezentowanej w Pałacu Królewskim, 78 prac graficznych Joana Miró powstałych po drugiej wojnie światowej, dający wgląd w twórczość stopniowo rozwijającego się artysty. Prace pochodzą z prywatnej kolekcji Heinza Essa.
65,-
Wizerunki Matki Bożej na medalach polskich
Zbiory Muzeum Sztuki Medalierskiej, oddziału Muzeum Miejskiego Wrocławia to ponad 56 tysięcy obiektów. Niewątpliwie w całej kolekcji zwracają uwagę te o tematyce religijnej, w tym najliczniejsza grupa związana z Matką Bożą. Trud opracowania tego zespołu zabytków zadała sobie Pani Irena Maciejewska. Owocem wieloletnich studiów jest ten drobiazgowo przygotowany katalog, w którym znalazło się ponad t..
50,-