Ziemia, planeta ludzi. Wystawa Artystów–Dydaktyków Wydziału Malarstwa.

02.06.2023 — 02.07.2023

Arsenał Miejski
ul. Antoniego Cieszyńskiego 9
Wrocław

środa-sobota — 11:00-17:00
niedziela — 10:00-18:00

Zapraszamy na wystawę Artystów–Dydaktyków Wydziału Malarstwa – “Ziemia, planeta ludzi” w Arsenale Miejskim organizowaną przez Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu w ramach Festiwalu Malarstwa.

Miejsce: Arsenał Miejski Wrocław | ul. Antoniego Cieszyńskiego 9, Wrocław
Kuratorzy: Anna Kołodziejczyk, Kamil Moskowczenko
Wernisaż: 02.06.2023, godz. 18.00

Tytuł Ziemia, planeta ludzi, zaczerpnięty z powieści Antoine de Saint-Exupéry’ego sugeruje zmianę perspektywy, z jakiej postrzegamy ludzkość w jej wielowymiarowej egzystencji. Gdy spojrzymy na gatunek ludzki jako szczytowy punkt rozwoju ewolucji materii znanego nam obecnie wszechświata, najistotniejsza okazuje się samoświadomość, którą wraz z nami osiąga cały kosmos.

W tym kontekście nasze dzieje to nieprzerwana walka o emancypację spod przemożnej władzy sił natury. Zanurzenie w naturę, wychodzenie ze stanu naturalnego i tęsknota za naturą to najbardziej elementarne właściwości ludzkiej zbiorowości i jednostkowego istnienia. Problemy przeciwnych dążeń – jedności z naturą i dystansowania się od jej wpływu – determinują kulturę w całej historycznej i geograficznej rozległości, aż po współczesność. Znakomita większość naszej aktywności to wytwarzanie środków separujących nas stopniowo od stanu naturalnego. Takie zadanie ma architektura, filozofia i myśl mistyczna, nowoczesna aparatura badawcza i wiele innych. A jednak pozornie niewielka pozostała część ludzkich wysiłków zdaje się zmierzać ku czemuś przeciwnemu i jest w tym zadziwiająco skuteczna. W wojnie i turystyce, rywalizacji sportowej i ekonomicznym wyzysku znajdujemy tropy wiodące do naturalnych instynktów, którym jako gatunek podlegamy.

Artystyczna analiza tych zagadnień stanowi próbę ustalenia proporcji, oszacowania zasięgu zjawisk i siły ich oddziaływania. Wystawa proponuje spojrzenie na ludzkość jak gdyby z góry, z perspektywy planetarnej, w której istniejemy jako jedyny w swoim rodzaju gatunek istot żywych.

Uczestnicy wystawy: Karol Babicz, Paweł Baśnik, Marta Borgosz, Hubert Bujak, Adam Chmielowiec, Jacek Dłużewski, Łukasz Huculak, Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki, Anna Kołodziejczyk, Marek Kulig, Michał Marek, Kamil Moskowczenko, Zdzisław Nitka, Zofia Pałucha, Joanna Pałys, Przemek Pintal, Marlena Promna, Alicja Pruchniewicz, Wojciech Pukocz, Bartosz Radziszewski, Sonia Ruciak, Piotr Saul, Krzysztof Skarbek, Anna Szewczyk, Daniela Tagowska.

Więcej informacji dot. wydarzenia znajdą Państwo tu: https://www.asp.wroc.pl/pl/aktualnosci/8-festiwal-malarstwa