Zabytki z toru wodnego Szczecin – Świnoujście

16.03.2022 — 30.04.2022

Arsenał Miejski
ul. Cieszyńskiego 9

Wystawa „Zabytki z toru wodnego Szczecin – Świnoujście” w Muzeum Archeologicznym to  mobilna, wielkoformatowa ekspozycja, poświęcona zabytkom wydobytym z dna Odry podczas inwestycji ,,Modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 metra”- jednej z najważniejszych obecnie inwestycji prowadzonych na polskim wybrzeżu.

“Zabytki toru wodnego Szczecin–Świnoujście”, dokumentacja wystawy.

Ekspozycję można oglądać w Arsenale Miejskim- siedzibie oddziałów Muzeum Miejskiego Wrocławia: Muzeum Archeologicznego i Muzeum Militariów.

Oprócz 25 plansz dokumentujących najciekawsze znaleziska wydobyte podczas modernizacji toru wodnego Świnoujście – Szczecin np. średniowieczny miecz z pochwą, pokazane są także cenne eksponaty. Wśród nich gwiazdowy silnik lotniczy samolotu bombowego Boeing B-17 Flying Fortress z czasów drugiej wojny światowej. Wśród prezentowanych przedmiotów znajdują się także m.in. silnik i fragmenty uzbrojenia, pokaźny zbiór starych kotwic oraz wiele różnego rodzaju i typu uzbrojeń, w tym broń i osobiste wyposażenie żołnierzy. Wśród eksponatów pamiętających czasy II wojny światowej na pewno należy również wymienić wydobyte elementy niemieckiego pancernika kieszonkowego Lützow, zbombardowanego przez brytyjskie samoloty 16 kwietnia 1945 r. w Świnoujściu, w Kanale Piastowskim, m.in. bombami Tallboy.