Stosunki polsko-estońskie 1918-1939 w świetle estońskich archiwaliów

02.09.2021 — 30.09.2021

Pałac Królewski
ul. Kazimierza Wielkiego 35

Serdecznie zapraszamy na wystawę “Stosunki polsko-estońskie 1918-1939 w świetle estońskich archiwaliów” do Muzeum Historycznego w Pałacu Królewskim!

Prezentowana do 30 września ekspozycja pozwala dowiedzieć się, jak wyglądały kontakty pomiędzy naszymi państwami w okresie międzywojnia, jakie składano wizyty, czy przyznawano odznaczenia państwowe, a także jak układała się współpraca na gruncie militarnym.

Wystawa w ciekawy sposób przedstawia również kontakty międzyludzkie z tamtego okresu. Ekspozycja jest bogato ilustrowana fotografiami oraz dokumentami – napotkamy tu takie ciekawostki, jak menu kolacji wydanej w Tallinnie na cześć ministra spraw zagranicznych Józefa Becka, listy osób odznaczonych orderami, różnorodne zaświadczenia i legitymacje, program oprawy muzycznej podczas wizyty prezydenta Polski w Estonii, rozkład lotów Polskich Linii Lotniczych LOT z Warszawy do Tallinna z 1932 r. oraz wiele interesujących dowodów na częste i żywe relacje naszych państw i narodów.

Serdecznie polecamy tę ekscytującą podróż w czasie!

W warszawskim otwarciu wystawy 5 maja 2021 r. uczestniczyli: Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, Podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Magdalena Gawin, Ambasador Estonii w Polsce Martin Roger, Ambasador Polski w Estonii Grzegorz Kozłowski oraz Zastępca Dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie Małgorzata Grąbczewska.