Spektakl na papierze

27.04.2022 — 13.11.2022

Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego
pl. Wolności 7a
Wrocław

środa-sobota — 11:00-17:00
niedziela — 10:00-18:00

Zapraszamy na wystawę grafik i książek artystycznych dr Anny Juchnowicz w Muzeum Teatru- “Spektakl na papierze”.

Jest to nie byle jaki spektakl, bo głównymi bohaterami są tutaj książki i to one opowiadają niezwykłe historie na tej wystawie. Jest to kolejna ciekawa wystawa w Muzeum Teatru, przygotowana przez autorkę prac- dr Annę Juchnowicz, która na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu specjalizuje się w książce artystycznej i introligatorstwie.

Prace artystki- rysunki, grafiki, projekty książek są unikatowe, wykraczają poza powszechne wyobrażenie książki, poniekąd wynosząc swoją artystyczną formę ponad treść, lub stanowiąc z nią spójną całość. Artbooki mocno zmieniają pojęcie o projektowaniu książek, sprawiając, że obraz nie stanowi już tylko ilustracji do tekstu książki, jest raczej jej równoprawnym elementem, czyniącym z książki dzieło sztuki. Zobaczcie sami, jakie historie mogą opowiadać artystyczne książki, które w swojej formie potrafią być prawdziwymi dziełami sztuki!

“Książka artystyczna jest dość nową dziedziną sztuki. Podobnie jak grafika artystyczna, zaczęła wyodrębniać się wtedy, gdy pewne techniki zaczynały wychodzić z powszechnego użycia, zastępowane nowymi. Możliwość ręcznego wykonania książki w niewielkim nakładzie wciąż stwarza nowe terytoria dla artystycznego wyrazu. To jednak nie tylko introligatorstwo – książkę artystyczną można rozumieć o wiele szerzej, jako każde dzieło, w którym jest jakiś rodzaj narracji, o ile twórcy nazywają je książką.”

Dr Anna Juchnowicz korzysta z książki artystycznej jako sposobu na połączenie sztuki opowiadania i sztuk wizualnych. Jej obszar zainteresowań to zarówno tradycyjne, ręcznie wykonane obiekty książkowe, jak i konceptualne, takie jak performance, instalacja.

Zapraszamy na stronę: biblioarty.wordpress.com

Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego
pl. Wolności 7a, Wrocław
wstęp wolny