Sny w ogrodzie


Stary Ratusz
Rynek
Wrocław


Serdecznie zapraszamy na wystawę prac Anny Malickiej-Zamorskiej- Sny w ogrodzie

Wernisaż – 8 marca, godz. 17.00
Wystawa czynna do 30 kwietnia 2022

Anna Malicka-Zamorska należy do najbardziej znanych i popularnych w świecie artystek ceramiczek. Wielokrotnie zapraszana do udziału w międzynarodowych sympozjach twórczych, konkursach i wystawach. Urodzona w 1942 r., absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Stypendystka uniwersytetów w Australii, USA i Islandii. Jej prace znajdują się w muzeach całej Europy, obu Ameryk, Japonii, Tajwanu i Korei Południowej. Były reprodukowane wielokrotnie w książkach (w tym w prestiżowych: „’The Complete Book of Ceramic” Polly Rothenburg oraz “Ceramics of the 20 th Century” Serge Gauthiera) i pismach specjalistycznych z całego świata. Artystka od 1974 r. jest członkinią Międzynarodowej Akademii Ceramiki IAC z siedzibą w Genewie. Od 10 lat prowadzi Międzynarodowe Sympozjum Ceramiki “Porcelana Inaczej”. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Anna Malicka-Zamorska bez wątpienia jest jedną z najbardziej wyrazistych osobowości twórczych polskiego środowiska ceramików i ceramiczek. Jej twórczość od niemal 50 lat intryguje kolejne pokolenia odbiorców i odbiorczyń i wciąż zachwyca. Gdzie, zatem tkwi nieprzemijająca siła jej sztuki? „Anna Malicka-Zamorska wierzy w siłę swojej i naszej wyobraźni, w zdolność do kojarzenia, zgłębiania i konfrontowania najodleglejszych nawet tradycji, kultur, wyobrażeń, mitów, rytuałów, zachowań, emocji – w uniwersalną bazę sztuki, która zawsze była i jest adresowana do ludzi ciekawych siebie i świata” (Jacek Kotlica, Struktura ulotności: O ceramicznych rzeźbach Anny Malickiej Zamorskiej w: Anna Zamorska, Polsko Niemiecki Dom Sztuki, Gdańsk, 1998) .

Wystawa w patio Starego Ratusza (Muzeum Sztuki Mieszczańskiej) będzie retrospektywnym pokazem prac Anny Malickiej-Zamorskiej, zorganizowanym z okazji 80. urodzin artystki. Zaprezentuje pełny przegląd swojej twórczości z różnych lat. Znajdą się na niej również najbardziej znane prace Anny Malickiej-Zamorskiej w tym słynne cykl z wilkami oraz seria postaci i popiersi ze złotymi maskami.
Wystawa czynna od środy do niedzieli od 10.00 do 17.00
Wstęp płatny – 15/10 PLN