Śladami Ludwiga Guttmanna – twórcy Paraolimpiady

29.08.2021 — 29.08.2021

Krzyki
Komandorska 118

24 sierpnia w Tokio rozpoczęły się Letnie Igrzyska Paraolimpijskie, w których udział bierze prawie 5 tysięcy sportowców z ponad 160 krajów. Nie byłoby tego wielkiego sportowego wydarzenie gdyby nie wyjątkowy człowiek o wielkim sercu, otwartym umyśle i wizjonerskim myśleniu – neurochirurg, wrocławianin Ludwig Guttmann (1899 – 1980). Dziś jest jednym z najlepiej znanych na świecie obywateli naszego miasta, dlatego z okazji zbliżającej się Paraolimpiady Muzeum Miejskie Wrocławia i Biuro Promocji Miasta zapraszają na spacer śladami lekarza Ludwiga Guttmann, który z Wrocławiem związany był zawodowo i prywatnie przez niemal 20 lat.

Słynny neurochirurg całe swoje życie poświęcił leczeniu pacjentów z urazami rdzenia kręgowego, wprowadzając tę dziedzinę medycyny na nowy poziom i tworząc podwaliny pod jej dalszy rozwój.  Urodził się w Toszku na Śląsku, ale to we Wrocławiu zdobył wykształcenie i doświadczenie. Tu też przeprowadziła się część jego najbliższej rodziny, także dzieci Guttmanna były już wrocławianami z urodzenia. Do dziś we Wrocławiu zachowały się miejsca związane z tym wspaniałym człowiekiem, o którym wielokrotna medalistka Letnich letnich Igrzysk Paraolimpijskich  Caz Walton powiedziała: Myślę, że Ludwig Guttmann dla nas — niepełnosprawnych ‒ zmienił świat, to co zrobił, to była całkowita zmiana postrzegania niepełnosprawności. On po prostu przyszedł i miał wizję, jak tego dokonać. Zaś on sam skromnie podsumowywał swoją zawodową drogę: Jeśli kiedykolwiek zrobiłem jedną ważną rzecz w mojej karierze medycznej, to wprowadziłem sport w leczeniu i rehabilitacji osób z urazem rdzenia kręgowego i innymi niepełnosprawnościami ruchowymi. Ludwig Guttmann w swoich pamiętnikach wielokrotnie wspominał wrocławskie lata i wpływ, jaki miało tutejsze środowisko medyczne na rozwój jego zainteresowań urazami rdzenia kręgowego.

Spacer poprowadzi Ewa Pluta z Muzeum Miejskiego Wrocławia

29 sierpnia (niedziela), godz. 14.00