Salvador Dalí we wrocławskim Ratuszu

20.07.2022 — 31.12.2022

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, Stary Ratusz
Rynek

środa - sobota — 11.00 - 17.00 (ostatni bilet 16.00)
niedziela — 10.00 do 18.00 (ostatni bilet 17.00)

Blisko 300 dzieł graficznych Salvadora Dalego zamkniętych w kilkanaście cykli. Wśród nich znajdują się prawdziwe rarytasy jak choćby ilustracje z cyklu „Alicja w krainie czarów” czy „Boska Komedia”. Wystawę uzupełniają prace trójwymiarowe ujęte w zbiór recept na nieśmiertelność oraz ekstrawagancki kufer medyczny. Większość prac powstała na przestrzeni dwudziestolecia (1955-1975), ale pokazywane są również dwa cykle z lat 30. Na wystawie można prześledzić różne style, w których swoje dzieła kreował wybitny Katalończyk – od poddających się regułom grafik monochromatycznych przestawień, po malarskie sceny. Wszystkie prezentowane dzieła są sygnowane i pochodzą z prywatnej kolekcji.

Salvador Dalí, jeden z bardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku. Postrzegany bywał jako skrajny ekscentryk. Urodził się w 1904 roku w Figueres w Katalonii. W 1921 roku rozpoczął studia w Królewskiej Akademii Sztuki w Madrycie. Dwa razy został wydalony, nigdy też nie podszedł do egzaminów końcowych. W 1928 roku przeprowadził się do Paryża. Za wstawiennictwem Joana Miró, stał się członkiem grupy surrealistów. Dalí w krótkim czasie stał się znaczącą postacią w tej grupie. W latach drugiej wojny światowej osiadł w Stanach Zjednoczonych. Poza tworzeniem wywierających silne wrażenie obrazów, Dalí skupiał również uwagę mediów. W 1948 roku wraz ze swoją muzą Galą wrócił do Europy. W 1974 roku Dalí otworzył zaprojektowane przez siebie muzeum – Teatro Museo Dalí w rodzinnym mieście Figueres. Tam zmarł w 1989 roku. Poza obrazami, do jego najbardziej znanych dzieł należą także grafiki zebrane w tematyczne cykle.

Wystawa czynna:
środa -sobota – 11.00 – 17.00
niedziela – 10.00 – 18.00

Ostatni bilety na wystawę są sprzedawane na godzinę przed zamknięciem muzeum.