Oprowadzanie kuratorskie po wystawie “Salvador Dalí we wrocławskim Ratuszu”

18.03.2023 — 18.03.2023

Stary Ratusz
Rynek
Wrocław

sobota — 11:15
wejście główne — od strony pomnika hr. Aleksandra Fredry

Po raz kolejny zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie prac Salvadora Dalí we wrocławskim Ratuszu.

18 marca (sobota), godz. 11:15
Stary Ratusz, Rynek (wejście od strony pomnika hr. Aleksandra Fredry)
Oprowadzanie w cenie biletu normalnego- 15 PLN.
Oprowadza kuratorka wystawy- Magdalena Szmida-Półbratek
Obowiązują zapisy: kzakrzewska@mmw.pl (wiadomości odbierane są od poniedziałku do piątku).

Wystawa zawiera blisko 300 dzieł graficznych zamkniętych w kilkanaście cykli. Wśród nich znajdują się prawdziwe rarytasy jak choćby ilustracje z cyklu „Alicja w krainie czarów” czy „Boska Komedia”. Wystawę uzupełniają prace trójwymiarowe ujęte w zbiór recept na nieśmiertelność oraz ekstrawagancki kufer medyczny.

Na wystawie można prześledzić różne style, w których swoje dzieła kreował wybitny Katalończyk – od monochromatycznych przedstawień poddających się regułom grafiki, po malarskie sceny. Wszystkie prezentowane dzieła są sygnowane i pochodzą z prywatnej kolekcji.

Salvador Dalí, jeden z bardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku. Postrzegany bywał jako skrajny ekscentryk. Urodził się w 1904 roku w Figueres w Katalonii. W 1921 roku rozpoczął studia w Królewskiej Akademii Sztuki w Madrycie. Dwa razy został wydalony, nigdy też nie podszedł do egzaminów końcowych. W 1928 roku przeprowadził się do Paryża. Za wstawiennictwem Joana Miró, stał się członkiem grupy surrealistów.

Dalí w krótkim czasie stał się znaczącą postacią w tej grupie. W latach drugiej wojny światowej osiadł w Stanach Zjednoczonych.

Poza obrazami, do jego najbardziej znanych dzieł należą grafiki zebrane w tematyczne cykle, których część zobaczymy na prezentowanej wystawie.