Joan Miró. Styl – kolor – linia.

20.07.2022 — 07.05.2023

Pałac Królewski, ul. Kazimierza Wielkiego 35

Wrocław

środa - sobota — 11.00 - 17.00
niedziela — 10.00 do 18.00

Prezentujemy wystawę 78 prac graficznych Joana Miró będących częścią prywatnych kolekcji. Dają one wgląd w twórczość stopniowo rozwijającego się artysty, wciąż bardzo rozpoznawalną.

Eksponowane prace powstały po drugiej wojnie światowej. Większość z nich wykonana została techniką litografii. Dzieła zgrupowano w cykle, odnoszące się często do konkretnych wydawnictw, dla których były opracowywane. Unikatowym eksponatem w tej kolekcji jest niewielkich rozmiarów akwaforta zatytułowana „Gwiazdy i tancerze”. Grafika została odbita w 1956 roku z płyty opracowanej w 1938. Jest to jedyna praca w tym zbiorze wykonana techniką inną niż litografia. Na grafice schematycznie przedstawione postacie tańczą pośród symbolicznych gwiazd, księżyców i słońc. W muzeum zaprezentowane zostały również grafiki z kilku numerów słynnego pisma „Derrière le Miroir” („Po drugiej stronie lustra”). Wraz z otwarciem paryskiej siedziby Galerii Maeght, z którą Miró stale współpracował, rozpoczęto wydawanie tego magazynu, w którym zamieszczano materiały uzupełniające wystawy, w tym grafiki autorstwa Joana Miró w specjalnie opracowanych przez artystę cyklach. Artysta był płodnym grafikiem i należał do tych współczesnych twórców, którzy – jak Picasso i Chagall – udostępniali swe dzieła szerszej publiczności poprzez odbijanie ich w dużych seriach lub w specjalnych edycjach prestiżowych wydawnictw.

Joan Miró urodził się w 1893 roku w Barcelonie. Artysta był silnie związany emocjonalnie z rodzinną Katalonią. Twórca o szerokich zainteresowaniach, poświęcał się zarówno malarstwu, jak i grafice, rzeźbie, ceramice czy pracy z tkaninami. Obok Salvadora Dalí najsłynniejszy hiszpański surrealista. Początkowo tworzył pod dużym wpływem kubizmu i fowizmu. Od lat 20. XX wieku powstawały prace utrzymane w charakterystycznej, „dziecięcej” formie, z których artysta jest najbardziej znany. W późniejszych pracach Miró widać wyraźne zainteresowanie osiągnięciami amerykańskich artystów spod znaku abstrakcyjnego ekspresjonizmu. W dziełach artysty często powtarzała się konkretna kolorystyka, na którą składały się wyraźne, intensywne czerwienie, zielenie, kobalty czy żółcienie kojarzące się z krajami o ciepłym klimacie. Ważnym elementem prac była także wyraźnie prowadzona czarna linia. Artysta zmarł w 1983 roku na Majorce.

Wystawa jest czynna do 7 maja. W związku z tym prosimy o zrealizowanie w tym terminie zakupionych przez Państwa łączonych biletów na tę wystawę oraz wystawę “Salvador Dalí we wrocławski Ratuszu”.

Wystawa czynna:
środa -sobota – 11.00 – 17.00
niedziela – 10.00 – 18.00
Bilety w cenie 30 PLN (normalny), 20 PLN (ulgowy), 60 PLN (rodzinny) upoważniają także do zwiedzenia innych ekspozycji w prezentowanych w Pałacu Królewskim oraz wystawy >>>>>