Hommage á Jan Buck. Oswojeni
16.09.2023 — 31.12.2023
Arsenał Miejski
ul. Antoniego Cieszyńskiego 9
Wrocław
środa-sobota — 11:00-17:00
niedziela — 10:00-18:00
Zapraszamy na wystawę “Hommage á Jan Buck. Oswojeni” w Arsenale Miejskim. Z okazji 100-lecia urodzin tego serbołużyckiego malarza powstał szeroko zakrojony projekt mający na celu szerokie rozpropagowanie jego twórczości. Partnerami projektu są Sorbisches Muzeum, Städtische Sammlungen Cottbus – Wendisches Museum Cottbus, Staatliche Kunstsammlungen Dresden, Verbindungdbűro des Freistastaates Sachsen in Breslau, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Uniwersytet Zielonogórski, Akademia Sztuk Pięknych im Eugeniusza Gepperta oraz Muzeum Miejskie Wrocławia. W ramach projektu kolejno w Bautzen, Cottbus, Wrocławiu i Zielonej Górze można zobaczyć wystawy poświęcone działalności artystycznej Jana Bucka. Wystawa w Arsenale Miejskim jest jedną z dwóch wystaw zorganizowanych przez Muzeum Miejskie Wrocławia z tej okazji. Drugą wystawę – “Wszystko jest pejzażem” prezentujemy w Pałacu Królewskim.
Arsenał Miejski
ul. Antoniego Cieszyńskiego 9
Na wystawie w Arsenale Miejskim prezentujemy prace współczesnych artystów zielonogórskich i wrocławskich inspirowane twórczością i życiem Jana Bucka. Każda z kolejnych odsłon wystawy jest niepowtarzalna a na Hommage á Jan Buck obejrzą Państwo w większości prace premierowe. Wrocławska wystawa powstała ze szczególnym rozmachem.
Serbołużyckie i niemieckie tłumaczenia podtytułu wystawy- “Oswojeni” nie oddają wieloznaczności polskiego słowa, które posiada zarówno pozytywne, jak i negatywne konotacje. W różnorodny sposób wybrzmiewają one w prezentowanych na wystawie pracach – obrazach, mozaikach, rysunkach, grafice, instalacjach, obiektach i filmach.
Multidyscyplinarność ekspozycji odzwierciedla szeroki profil twórczości Bucka, do której odniesienia są tu jednak bardziej skojarzeniowe. W kilkudziesięciu realizacjach artystki i artyści niekiedy w sposób bardzo osobisty odnoszą się do kwestii tożsamości, mniejszości narodowych i etnicznych bez państw (m.in. Serbołużyczan i Łemków), a także przesiedleń, które ukształtowały multikulturowe oblicze „Ziem Odzyskanych”, zamieszkiwanych w dużym stopniu przez potomków przybyszów z Kresów Wschodnich przedwojennej Polski.
Jako uzupełnienie przez miesiąc na ul. Świdnickiej zobaczyć będzie można plenerową wystawę poświęconą kulturze Serbołużyckiej. Podczas wystawy odbędzie się również sesja naukowa poświęcona Janowi Buckowi. Dodatkowo czekają na zwiedzających spotkania ze współczesnymi artystami i uczestnikami wystawy Hommage á Jan Buck oraz oprowadzania po wystawie – “Wszystko jest pejzażem”.
Jan Buck (łużycki Jan Buk) urodzony 2 sierpnia 1922 w Nebelschütz/Njebjelčicy; zmarł 1 kwietnia 2019 w Crostwitz/Chrósćicy) był jednym z najważniejszych malarzy łużyckich po 1945 roku.
Po ukończeniu szkoły w latach 1937 do 1940 Buck uczył się zawodu malarza dekoracyjnego. Następnie od 1941 do 1945 odbył służbę wojskową w niemieckim Wehrmachcie. W latach 1949-1950 Buck studiował w Państwowej Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu następnie między 1950 a 1953 w Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie. Od 1953 roku Buck przez ponad 40 lat pracował jako niezależny artysta w Budziszynie i odegrał decydującą rolę w kształtowaniu sceny kulturalnej miasta. W przeciwieństwie do wielu innych serbołużyckich artystów nie nawiązywał jedynie do tradycyjnego serbołużyckiego życia, ale wyznaczał inne priorytety tematyczne, choć jego twórczość pozostawała związana z Łużycami i wyraźnie szanował swoją ojczyznę i łużyckie pochodzenie, jednak duża część jego prac dotyczy krajobrazu górniczego – występujących na Łużyckim obszarze odkrywkowych kopalni węgla brunatnego i kamieniołomów. W jego twórczości często pojawiały się także martwe natury. W jego późnej dziełach wyraźnie widoczny jest zwrot w kierunku abstrakcji. Jego twórczość została kilkukrotnie doceniona także poza granicami regionu.