Heliografie Michała Dudka. Portrety Aktorek i Aktorów.
23.11.2022 — 31.03.2023
Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego
pl. Wolności 7a
Wrocław
środa-sobota — 11:00-17:00
niedziela — 10:00-18:00
Zapraszamy na wystawę heliografii Michała Dudka- “Portrety Aktorek i Aktorów”.
Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego, pl. Wolności 7a.
Michał Dudek- wrocławski artysta-fotografik, z wykształcenia jest geografem (dyplom na Uniwersytecie Wrocławskim w 1975 r.). Od ponad 30 lat zajmuje się fotografią, jego ulubioną formą artystycznego wyrazu jest XIX-wieczna heliografia zwana też heliochromem, czyli tzw. technika szlachetna. Jest to połączenie fotografii z malarstwem i grafiką. Twórca wykorzystuje działanie promieni słonecznych na odpowiednio przygotowaną emulsję. Cały ten skomplikowany proces wymaga doskonałej znajomości warsztatu, ogromnej cierpliwości i artystycznej intuicji. Efektem są oryginalne i niepowtarzalne dzieła.
Od wielu lat związany jest ze środowiskiem teatralnym Wrocławia. Pierwszą wystawą heliograficznych portretów artysty była prezentacja, w Galerii Rekwizytornia w 1989 r., portretów aktorów Teatru Współczesnego we Wrocławiu.
Michał Dudek prezentował swoje prace także poza granicami kraju m.in. w Japonii i Niemczech. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Miejskiego Wrocławia, Muzeach Narodowych we Wrocławiu i w Krakowie, w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, w krakowskim Muzeum Historii Fotografii oraz w zbiorach prywatnych w Polsce, Francji, Niemczech i Japonii.
Szczególnie bliski Michałowi Dudkowi jest Ciechocinek, który fotografuje od 20. lat. Na zdjęciach utrwala unikatową architekturę uzdrowiska. Przygotował m.in. serię zdjęć dokumentujących kolejne etapy 6 letniego remontu zabytkowego obiektu – tężni nr 2. W galerii „Pod dachem nieba” w 2007 r. pokazywał heliograficzne portrety mieszkańców Ciechocinka.
W 2012 r. Michał Dudek wydał album swoich prac „My Portrety”. Cykl ten jest sukcesywnie wzbogacany, ponieważ artysta kontynuuje współpracę z wrocławskim środowiskiem kulturalnym, jego poszerzoną wersję opublikował w 2020 r. W 2015 r. powstał album „Czas portretów” z heliografiami przyjaciół i znajomych artysty. Publikacje dostępne są w bibliotekach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Miejskiego Wrocławia, Teatru Polskiego we Wrocławiu, Instytutu Historii Sztuki we Wrocławiu.