Bartosz Zamarek. Chodź tu nie mój, dam ci nic.

15.07.2022 — 30.11.2022

Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego
pl. Wolności 7a

Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego zaprasza na wystawę prac malarskich wrocławskiego artysty Bartosza Zamarka. Jego obrazy zabierają widzów i widzki w krainy nie z tego świata, w których oswojone są jedynie pewne elementy znane z naszej rzeczywistości. Jednak połączone ze sobą lub zwieszone w nieidentyfikowalnej przestrzeni tworzą futurystyczne twory, czasem przywodzące na myśl architekturę, a czasem organiczne otchłanie.

„Funkcjonujemy w fizycznej rzeczywistości, ale nasza świadomość porusza się już tylko
w wyobrażonej przestrzeni. Żyjemy we śnie. Moimi narzędziami są geometria, kolor i metafora. Obrazami zapisuję nielinearną kronikę własnych doświadczeń. W wewnętrznym krajobrazie koduję stany emocjonalne, przeżycia i odczucia. Architektura wyobrażona ma być nośnikiem energii pomiędzy mną a widzem. Używając malarstwa, rezygnuję z kultury efektu specjalnego i stałego przyspieszenia. Odręczny warsztat pozwala mi na przekazanie wizji dokładnie takiej, jak ją sobie wyobraziłem. Zatrzymany, niezmienny i precyzyjny obraz uważam za remedium wobec szumu informacyjnego i rozproszonych myśli. Moją intencją jest próba złapania uwagi widza na dłuższą chwilę. Przestrzeń oddziałuje powoli i po cichu. Odstawiam nowoczesne technologie. Sprawdzamy, kim jestem bez cyfrowego wspomagania. Za pomocą iluzji opowiadam o tym, gdzie jestem naprawdę.”

Bartosz Zamarek urodził się w 1983 roku we Wrocławiu, jest absolwentem Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej (2008) oraz Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (2009). W latach 2011-2017 był wykładowcą na Architekturze Wnętrz ASP, gdzie w 2016 roku obronił doktorat, a obecnie pracuje jako adiunkt w Katedrze Scenografii. W latach 2016-2021 pracował jako grafik 2D i 3D, tworząc animacje dla wiodących producentów gier komputerowych.