Autografy. Zdzisławowi Kuźniarowi w 90. urodziny.

04.09.2021 —

Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego
pl. Wolności 7a

Zapraszamy do Muzeum Teatru, od 4 września (sobota) na nową wystawę fotograficzną „Autografy” stworzoną z okazji 90. urodzin wrocławskiego aktora Zdzisława Kuźniara.

“Przez 50 sezonów współpracował m.in. z Andrzejem Witkowskim, Helmutem Kajzarem, Kazimierzem Braunem, Jerzym Jarockim, Krystyną Meissner, Piotrem Cieplakiem, Janem Klatą. Zagrał wiele wspaniałych ról w przedstawieniach zespołowych – w sztukach Shawa, Shakespeare’a, Wyspiańskiego, Wandurskiego, Karpowicza, Różewicza, Słowackiego, Kajzara, Witkacego, Ionesco, Gombrowicza. Jeden jedyny raz wystąpił też w monodramie: w “Ja, Feuerbach” Tankreda Dorsta grał starego Aktora wszystkimi siłami walczącego o swoją godność i prawo do życia – porażał widzów bogactwem środków aktorskich, wrażliwością skrywaną pod maską szorstkości, niezwykłym głosem.

“W teatrze zadebiutował w 1955 r. – na scenie Teatrów Dramatycznych w Poznaniu. Zagrał ponad 90 ról teatralnych na scenach Poznania, Gdańska i Wrocławia. Jego wizerunek jest świetnie znany z filmu i telewizji – z blisko 140 ról w produkcjach najlepszych polskich reżyserów, m.in. Stanisława Lenartowicza, Andrzeja Wajdy, Janusza Kondratiuka, Waldemara Krzystka, Radosława Piwowarskiego, Juliusza Machulskiego.”