Grobowiec rodziny Schottländerów

Monumentalne mauzoleum wybudowane w stylu egiptyzującym z granitu strzelińskiego. Należy do rodziny Juliusa Schottländera, jednego z najzamożniejszych mieszkańców Śląska. Schottländer zajmował się głównie handlem ziemią i nieruchomościami, a wśród licznych jego dóbr ziemskich, wsi i majątków znajdowało się również sanatorium z pijalnią wody mineralnej w światowej sławy uzdrowisku Karlove Vary (Karlsbad). We Wrocławiu Schottländer posiadał 35 domów.

Jako przedsiębiorca zasiadał nie tylko w radach nadzorczych rozmaitych towarzystw, lecz piastował także honorowe urzędy we wrocławskiej gminie żydowskiej. Ufundował dla miasta Park Południowy i Dom Opieki Społecznej. W uznaniu zasług Schottländera dla Wrocławia dzisiejszą ulicę Karkonoską nazwano niegdyś jego nazwiskiem: Schottländer-Strasse. Wiodła ona woiem do jego majątku na Partynicach.

Obok Juliusa Schottländera w grobowcu rodzinnym pochowana została jego żona Anna oraz ich syn, dr Paul Schottländer (honorowy senator Uniwersytetu Wrocławskiego).

PODZIEL SIĘ: